Co rośnie w lesie charzyńskim?

Osiedle VILPARK położone jest na skraju lasu charzyńskiego. To miejsce nie tylko dla osób lubiących spacery i aktywny wypoczynek, ale i tych, którzy czerpią radość ze zbierania owoców leśnych, grzybów i ziół, których w lesie nie brakuje.

jagody charzyno vilpark

Już w czerwcu w lesie można znaleźć pierwsze borowiki, jednak ich wysyp przypada na sierpień i wrzesień. Z innych grzybów z łatwością można znaleźć maślaki, kurki i podgrzybki. Grzyby pojawiają się w dużych ilościach kiedy jest ciepło i mokro, a najlepszą porą na ich zbieranie jest poranek. Choć grzyby nie mają zbyt wielu wartości odżywczych, to ich walory smakowe są w kuchni niezastąpione. Zebrane grzyby można wykorzystać od razu w potrawach i sosach. Warto zasuszyć część zbiorów, by móc użyć ich w świątecznych daniach.

ziola charzyno vilpark

Jagody występują przede wszystkim na obrzeżach lasu, tworząc tzw. borówczyska. Krzewy jagodowe sięgają od 15 do 40 cm wysokości, a ich owoce można zbierać od lipca do końca września. Dojrzałe jagody są smaczne i zdrowe, dlatego zbiera je się po to, by wykorzystać w potrawach (pierogi z jagodami), przetworach (dżemy) oraz jako świeża przekąska. Dzięki witaminom, cukrom, przeciwutleniaczom, związkom mineralnym i innym składnikom, w sezonie jagodowym owoce te są wykorzystywane do celów leczniczych.

grzyby charzyno vilpark

Oprócz jagód i grzybów, las obfituje w wiele ziół, które mogą być wykorzystane w celach kulinarnych i leczniczych. Zioła leśne są najzdrowsze, ponieważ rosną w naturalnym środowisku i nie zawierają żadnych nawozów. Do ziół nie objętych ochroną, które mogą być zbierane należą: pokrzywa, podbiał, mniszek pospolity, rumianek, krwawnik i wiele innych.

Spełnij swoje marzenia. Zamieszkaj w Vilpark.

Tel. +48 695 660 860, +48 600 951 629 | E-mail: info@vilpark.pl